Igraj, igraj, moja "Zvezda"! Ali ena tekma iz zgodovine nogometnega kluba "Rustar"

ČE SREDNJE-STATISTIČNI Človek nenadoma pade na nenaseljen otok, potem ko je opremil streho nad glavo in pripravil dovolj hrane za preživetje, potem ga bodo kmalu odprli.

Skoraj vse ženske tako razmišljajo, saj ljubezen moških do nogometa, kakršna je bila, ostaja nerazložljiv, vseprisoten in celovit pojav. Tako sem si mislil, da sem se v temi zvrnil po zamaknjenih vijugah neosvetljene ceste, ki vodi od izvoza 60 na avtocesti Emirates do kompleksa Akademije Etisalat, kjer je nogometna reprezentanca Rustar, edina ruska ekipa, ki igra več kot eno leto, v najvišji diviziji Amaterske nogometne lige Dubaja.

19.30. Še vedno osvetljeno nogometno igrišče Akademije. Lučka se prižge kasneje, ko se začne plačan čas. Danes bo tekma z britansko ekipo Safa (Safa FC), ki je v amaterski ligi prvaka dve vrstici nad našimi "Rustarovčani". Ker sem prišel uro pred začetkom tekme, me je vodja "Rustarja" Rinat Salikhovič vzel s seboj na pregled polja: zastave je bilo treba postaviti v vogale, najprej iztrgati luknje, ki jih nihče ni predvideval, in potegniti mrežo vrat s kovinskimi zatiči, da bi zavarovali šotore. Takšen trening je neobvezen in le malo ljudi se mu moti. "Rustaristi" potrebujejo vse, da je to za odrasle: navsezadnje prvenstvo v Dubaju in celo v najvišji diviziji in boljša priprava, manj težav in spornih točk med tekmo. Dokler se lučke ne prižgejo, hodim čez polje z dolgimi palicami zastav v pripravljenosti in se počutim kot partizan. Takoj, ko bo luč prižgana, bo treba skromno preseči terensko črto, moški ne prenesejo poskusa na svojem ozemlju. To je skoraj sveto.

19.45. Ogromni reflektorji so vklopljeni in izkaže se, da se igralci že ogrevajo na robu igrišča. Naši so v beli uniformi. Na prsih je znameniti "zlati ključ", logotip podjetja Rustar Real Estate, največjega nepremičninskega operaterja v Dubaju, na hrbtni strani je logotip drugega sponzorja, s sedežem v Dubaju Sariin Investment Group, ki se prav tako ukvarja z gradnjo. V bližini so rdeči, tekmeci.

Zgodovina FC "Rustar" se običajno šteje od 14. avgusta 1999, ko je na pobudo Iskandrja Halilova in Aleksandra Buranova v Dubaju ustanovljen klub za rusko govoreče nogometne navijače. Pred "Rustarjem" na amaterskem prvenstvu v Dubaju pod vodstvom Vadima Šapošnikova je ekipa "Spartak", ki jo sestavljajo večinoma ruski državljani, uspešno nastopila. Po razpustitvi je veliko igralcev prešlo v "Rustar" in še naprej igra v tej ekipi. Do avgusta 2004 se je klub imenoval Al Bayan Union. Podjetje Rustar Real Estate že več let sponzorira ekipo, pri čemer je prevzelo vse pomembne pomisleke: sponzorji so v tej sezoni namenili več deset tisoč dolarjev za podporo ekipi, s čimer se bodo fantje lahko popolnoma osredotočili na svojo najljubšo igro.

Gledam seznam igralcev, ki so mi jih predali. Prvo ime je Habib, drugo je Mustafa, tretje Adnan. "In kje so naši?", Vprašam upravitelja. "To so" naši "tujci: že zdavnaj so postali" naši "," pravi Rinat Salihovič. Dlje po seznamu: Vitalij, Umed, Jurij, Aleks (torej Aleksander), Sergej, Abid, Eduard, Sanzhar, Pavel, Džambulat, še enkrat Pavel, Bilal, Dmitrij, Sergej, Roman, Kirill, Igor, Husnutdin, Tarek, Tamir, Bashir, Simon. Dobi se popolna mednarodna država: Rusija, Ukrajina, Uzbekistan, Tadžikistan, Kazahstan ter Sirija in Afganistan, ki so se jim pridružili v nogometnem izpadu. Od tujih igralcev Rustarja rusko govori samo afganistanski Habib, vendar to ne vpliva na igro, dolgoletne izkušnje igranja drug ob drugem vplivajo na igro.

Tudi starost "Rusov" je različna: od zelo mladih Pavela, Cirila, Volodje in Jure, do veteranskih ekip, ki v to kategorijo spadajo ne toliko po starosti, kot po dolžini igranja ekipe. Pred skoraj 10 leti so starodobniki začeli z improviziranim poljem, poplavljenim z asfaltom, na dvorišču v Dubaju. Zdaj trenirajo s svojimi sinovi, kot sta oče in sin Khusnutdinov.

Nekateri "Rusi" v preteklosti so profesionalni nogometaši in diplomanti športnih šol. Trener Rustarja Eduard Milgizin, ki je igral kot vezist, je nekoč igral za krila Samare Samare. V "Krilih" je igral tudi kapetan ekipe Vitalij Aleksejev, ki je pred tem končal nogometno šolo v Rotor Volgogradu. Mimogrede, Vitaly živi v Abu Dabiju, kjer je tudi ljubiteljska nogometna ekipa priseljencev iz ZSSR, vendar se dvakrat na teden redno pojavlja na treningih in igrah z "Rustarjem". Najboljši strelec ekipe Umed Alidodov, ki je v času tekme v tej sezoni dosegel 11 zadetkov, je v Pamirju Dušanbeju postal mojster športa ZSSR. Mladi in perspektivni Pavel Savenko je v mladosti igral za mladinski sestavek taškentskega Pakhtakorja.

V ekipi je približno štirideset ljudi. Po poklicu so skoraj vsi "Rusi" gospodarstveniki. In v temperamentu - mladi, vztrajni fantje.

20.30. Belci so izstopili proti rdečim. Ali obratno. Vsekakor se je igra začela. Potujem po črti, ki je bila med nama in poljem sestavljena s kredo, in Pašo Savenko, ki je bil na zahtevo sodnika diskvalificiran, kar vodstvo Rustarja še vedno izpodbija kot nepovezano z resničnostjo. Nekaj ​​deset oboževalcev ravno tam, na progi, vpije in daje navodila. V šesti minuti je Umed žogo poslal z glavo. Naši napadajo, potem pa napadajo naše. V 11. in 15. minuti so cilji že označeni z rdečimi. V 40. minuti ob natančni podaji Eduard s ciljanim udarcem primerja rezultat - 2: 2.

Med odmorom panting trener na beli deski z večbarvnimi čipi, ki se je pojavil od nikoder, čustveno izraža svoje pritožbe igralcem. Vsi poslušajo, razpravljajo in stresejo z glavo, tudi Sirci. Vstanejo in odidejo v drugo polovico in si ob poti obrišejo povsem mokre glave, ki so kot halo zavite v gosto paro.

Preboj, udarec, padec. Običajna igra. Šele kot v prvem polčasu se zdi, da sodnik nekoliko bolj podpira "varno" kot "Rustar". In ko naš branilec pade blizu vrat in nekaj minut sodnik na to ni pozoren, čaka na nered v pogovoru z upravnikom "rdečih", ki je hkrati predsednik amaterske lige Dubaja, mi to celo postane neprijetno. "Rustaristi", ki so v rezervi, na moje direktno vprašanje o njegovih izrecnih preferencah odgovarjajo, ne zanikajo in ne potrjujejo moje hipoteze. Naši še naprej igrajo vztrajno in napadalno, veliko bolje kot v prvem polčasu. Verjetno precej jezen ... V 80. minuti je napadalec Safa vseeno dosegel zadetek, dvoboj pa se je končal z rezultatom 3: 2 v korist Rustarja.

Poskus fotografiranja. Je neuporaben. Takoj po tekmi se začne njena čustvena razprava. Tiho odidem, ne da bi se celo poslovil: v takem trenutku je dražje moške dotakniti.

Nekaj ​​dni kasneje se vračam že na treninge za fotografiranje. Vsi, ki so lahko prišli, so se zbrali ob določeni uri, v čistih belih uniformah s "ključem". Medtem ko kamero prilagajam nenavadno svetli svetlobi reflektorjev stadiona, sem povsem sam: vse je odpihnil veter v obod igrišča! Kakšne slike so za revijo - čas je za nogomet!

Oglejte si video: Zaprešić Boys - Igraj moja Hrvatska Official Video (Maj 2024).